W okresach wzmożonego ruchu na myjniach właściciele mają zazwyczaj głowy zaprzątnięte bieżącymi sprawami. Skupiają się na umyciu jak największej liczby samochodów i maksymalizacji zysków. Jednak kolejka aut stojących do mycia to nie jest obrazek, który towarzyszy właścicielom myjni 365 dni w roku, chociaż wszyscy pewnie by sobie tego życzyli.
Znacznie częściej ruch na myjni jest w najlepszym razie umiarkowany, chociażby z powodu niesprzyjającej pogody. Jak najlepiej wykorzystać ten czas, aby w momencie, kiedy znowu ustawi się kolejka, urządzenia myjni pracowały niezawodnie bez przestojów powodujących straty?
Najlepszym sposobem jest przeprowadzanie przeglądów prewencyjnych newralgicznych elementów myjni tj. tych, które są narażone na największe obciążenia, i od których zależy jej działanie. Warto przy tym sprawdzić instrukcje obsługi, aby udokumentować wymagania dotyczące obsługiwanego sprzętu.
Przegląd powinien obejmować układy elektryczne, hydrauliczne oraz sprężonego powietrza, a także sterowania.
Do przykładowych czynności konserwacyjnych ważnych z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania wyposażenia oraz bezpieczeństwa pracy należą:
– czyszczenie fotokomórek
– odwodnienie kompresora i sprawdzenie szczelności połączeń
– kontrola szczotek pod kątem ich zużycia, czystości i obecności ciał obcych
– kontrola wycieków i słuchowe sprawdzenie pracy przekładni
– kontrola pasków zębatych
– smarowanie łożysk i rolek
– kontrola poziomu oleju w pompach
– kontrola wizualna i słuchowa układu jezdnego myjni
– obsługa urządzeń zasilania w wodę, w tym płukanie filtrów
– czyszczenie zbiorników i filtrów układu recyklingu wody
– kontrola i czyszczenie torowiska
– kontrola wózków kablowych
– kontrola połączeń hydraulicznych
– kontrola stanu kabli energetycznych, elektrycznych i węży zasilających
– kontrola wartości napięć zasilających sieci
– odczyt komunikatów błędów na panelu sterowniczym.
Nie należy również zapominać o utrzymywaniu urządzenia oraz stanowiska mycia w czystości, ponieważ wpływa to na sprawność i żywotność wyposażenia.
W celu sprawnego wykonywania czynności przeglądowych i konserwacyjnych oraz weryfikacji ich przeprowadzenia warto przygotować zawczasu ich listę z polem na datę i podpis odpowiedzialnego pracownika.
Często dostawca urządzeń myjących przekazuje użytkownikowi odpowiednią tabelę konserwacji z podziałem na czynności należące do obowiązków obsługi oraz autoryzowanego serwisu.
Należy pamiętać, że w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, których usunięcie wymaga fachowej wiedzy lub uprawnień np. elektrycznych, należy zwrócić się o pomoc do uprawnionego serwisanta. Pewne naprawy mogą być również zastrzeżone przez dostawcę urządzeń pod rygorem utraty gwarancji.
Konserwacja prewencyjna może zaoszczędzić sporo wydatków na naprawy sprzętu i zredukować straty nieoczekiwanych przestojów, ale co ważniejsze, zapewni, że myjnia pozostanie konkurencyjna, zapewniając klientom niezmiennie wysokiej jakości obsługę w bezpiecznym środowisku pracy.
Dzięki temu można zyskać przewagę nad konkurencją!